top of page

CORONA a COACHING

Mým poslání je Vaše podpora při procesu změny. Někdy k rozhodnutí o změně a dalšímu postupu docházíme spolu, někdy je změna nečekaná a nutí nás na ni reagovat.


Zrovna jako pandemie COVID. Mnohým z nás se už pomyšlení na tuhle lapálii protiví, nicméně je stále naší každodenní realitou a ač nechceme, jsme jí vystaveni a jen těžko se jí uniká, jelikož jsou s ní spojené změny, které zasahují do našeho každodenního života. Změny, které jsme si sami nevybraly.


CORONA JAKO FAKTOR ZMENY ZE DNE NA DEN


Více méně ze dne na den se změnil svět, jak jsme ho znali. Zní to skoro pateticky, kdyby to nebyla pravda. Naše děti najednou přestaly chodit do školy. Nemohli jsme se setkávat s přáteli. Nemohli jsme jít na rande do oblíbené kavárny, protože ta najednou byla zavřená. Nemohli jsme odletět za příbuznými, i přesto, že umíral jeden z nejbližších členů rodiny, protože bylo uzavřené letiště. Nemohli jsme se vidět s milovanou osobou, protože žila v jiném státě a měla zakázán vstup do naší země. Ze dne na den nám byly touto nemocí odejmuty věci, které jsme považovaly za samozřejmé.


Kolik lidí dodnes pracuje dnes na home-office, a kdo se zajímá o to, co se tam s nimi děje? Ano, jsou tací, kterým to vyhovuje, nastavením introverti, ve svém světě, jiní trpí nedostatkem sociálních kontaktů, byť by se mělo jednat o pokec ve firemní kuchyňce. Jiným malý byt a malé děti dělá ze života peklo. Není prostor na soukromí, na mentální odpočinek, protože on-line je jako Big Brother a jste sledováni stále, meetingy střídají prezentace, mezi prezentacemi děláme s dětmi školní práce, protože to učitelka přes neustálé "paní učitelko, teď jste se sekla" o hodině prostě nestihla.


A co ti, co jsou sami a sami být nechtějí? Jak se seznamují? Jedou on-line seznamky a pak se chodí procházet do parku s rouškou? Skutečně? A co když jim je už 40 a opravdu nemají tolik času, abych si někoho takzvaně našli, někoho, do koho by se zamilovali a zažili s ní/ním všechno to ostatní, co ve vztahu zažíváme - večeře, kino, společné zážitky, cestování,..


A co všichni ti starší, kteří šetřili své peníze, čas a energie na to, AŽ budou starší, děti odrostou, dům bude opravený, bude více čas a oni konečně budou moci vyjet k moři, na poznávací výlet po Evropě, za kamarády po světě. A nikam nejeli. Jsou ta nejvíce ohrožená skupina, takže tito teď určitě nikam. Ale kdy ano??


A děti? Co se děje s těmi náctitelými, u nichž se nálady, vztahy i tělo mění každý měsíc a nyní to vše pozorují u ostatních pouze zprostředkovaně přes obrazovku. Jak se družit, jak se hádat, jak se zamilovávat a rozcházet, když toho druhého nemáte před sebou? A jak se něco naučit, když je kolikrát třeba se učit praxí, a nyní praxe není možná?


Kolik lidí říká, že jim COVID protříbil přátele. Ano, nestýkáme se už nyní s kde kým. Oficiálně nemůžeme. Spoustu lidí se uzavírá do sebe. Přestává mít chuť se vůbec s někým vídat. Už ani do té hospody se mi nechce, slýchala jsem, když se v průběhu krize na čas otevřely. Obecně se dá pozorovat trend, kdy se z lidí stávají asociálové. Psychologové v mém okolí pozorují výrazný nárůst úzkostných poruch, a to pandemie ještě neskončilo, co bude pak? A to nemluvím o lidech, kteří vlivem této krize přišli nebo přijdou o práci, či podnikání.


JAK REŠIT CORONA SITUACI COACHINGEM?


Náhlé zmizení jistoty ohledně toho, jak funguje náš svět, je velmi stresující. Často pak potřebujeme vyhledat pomoc specialisty, psychologa, psychoterapeuta. K tomu, abyste si udrželi nadhled, získali životní energii, chuť se s tím poprat nebo hledat řešení ve zdánlivě neřešitelné situace, můžete ale využít i coachingu. Pořád se přeci jen jedná o ZMĚNU. A změna je proces, který má svoje pravidla, dá s ní pracovat, dá jí přizpůsobit, dá se s ní žít, jen je třeba kolikrát zastavit a zjistit, jak na to.


V mých coachingových sezení řešíme tedy i změny způsobené coronou. Řešíme nemožnost vykonávat činnosti, na které jsme byli zvyklí - běžný sociální život s přáteli a kolegy, rozvíjení podnikatelský aktivit, pravidelné sportovní aktivity, které přispívaly k rozvoji lepšího životního stylu. Jsme obezřetnější ohledně změny práce. Nemáme tolik času, jelikož pečujeme o malé děti, které nejsou ani v MŠ ani v ZŠ a jak to skloubit s prací či osobním rozvojem. A co teprve vztahy? Nejsme zvyklí být takhle spolu doma.


Na to vše lze nově nahlédnout pomocí coachingu tak, aby Vás tyto změny neděsily, ale abyste v nich našli nový systém, rutiny, které Vám prospívají, abyste si lépe dokázali zorganizovat čas i prostor pro sebe, abyste se naučili dělat si radost a pečovat o sebe, abyste v rámci corony nestagnovali, i když to k tomu často svádí.


Něco ale můžete zvládnout i sami, návod najdete v mém článku z počátku pandemie:


Necítíte se v době CORONY ve své kůži, potřebovali byste získat energii, nadhled a chuť do života?


Zavolejte mi, spolu to zvládneme.

Helena

+420 604 301 541


Propletené ruce, podpora kouče utešuje
Coaching jako podpora v COVID pandemii

bottom of page