top of page

Selektivní pozornost.

David Guetta. Ushuaïa. Ibiza. Laserové paprsky protínají tmu podporující dramatický přechod mezi songy. Selektivně směřovaná pozornost. Každý paprsek si to míří jinam. Tu vidím ruku s tequilou. Tamhle ukazuje na vášnivý polibek. Jiný míří na surrealistické vystoupení tanečnice vznášející se v prostoru. Další záblesk odhalil slzu na tváři holky ve VIP zóně…

Bude 23 hodin, měsíc dobíhá do úplňku. Neměla bych, ale kouknu se, jestli ve špajzu ještě nejsou ty slané tyčinky, stisknu vypínač a ..ozve se tříštivá rána. Vybuchla žárovka a rozbila se na tisíc kousků. Čas na moment zastavil. Černá tma a vzniklé ticho děsí. Začínají se rýsovat stíny vzniklé měsíčním svitem. Přicházejí vzpomínky na Twin Peaks, na moje sliby, že se nebudu bát, kdyby mi někdo z mých zemřelých příbuzných dal vědět, že existuje život po životě. Rychle. Najít baterku, sundat zrcadlo, za ním otevřít skříňku s pojistkami, a nahodit. Baterka samozřejmě vydává takové to světlo, které naznačuje, že už tu dlouho nebude. Á, tady to vypadlo, zvednout nahoru. Nic. Hlavní vypínač, zvednout. Nic. Baterka přechází do režimu „blikám“. Jak to že to nejde? Musí tu být ještě hlavní jistič, jenže kde je? Aha, venku, na sloupku, ano, tady. Je na klíč! Nemám klíč! Zkusím to nožem, nejde to. „Vem si gumovou obuv“, nabádá přítel na telefonu.

Je to správná skříňka? Pán z PRE říkal, že je na tom znak blesku. Ano, je na tom znak blesku. Páčím skříňku s bleskem, až vylomím zámek. Uběhlo 45 min, baterka došla jak v baterce, tak v telefonu. Otevřu skříňku. A žádný další jistič tu není. Je skoro půlnoc, měsíc už se přesunul o značný kus jinam. Ustoupím o krok, vzdychnu si. Najednou vidím něco, co bych přísahala, že tu celou dobu nebylo. Vedle skříňky s blesky je ještě jedna skříň. Otevřu, vidím hlavní jistič, zvednu pojistky, a budiž světlo. Takto v 10-ti vteřinách.

Takovou lekci jsem od selektivní pozornosti už dlouho nedostala.

….

Laserové paprsky vystřídala prudká záře reflektorů, která osvítila tisícihlavý taneční dav v euforii. Jednotlivosti zmizely. Zásah energie souvislostí

Ushuaia dance club, Ibiza
Ushuaia Club. Ibiza.

.

….

V krizových situacích vždy existují ještě nějaká další řešení, ne vždy k nim ale máme v daný moment přístup. Někdy to chce situaci zkusit vnímat jako celek, někdy je třeba dát si pauzu nebo získat odstup, jindy zaměřit pozornost na řešení dílčího problému. A skoro vždycky pomůže, když na náš problém nejsme sami.


Těším se na Vás,

Helena

www.coachinglifechanges.com

bottom of page