top of page

Valencia Airplane ApplauseLidé se radují ze života v letadle.
Potlesk v letadle?

„Právě jsem přistáli ve Valencii, je 15 hodin a 25 minut místního času, venkovní teplota 25 stupňů“, řekla letuška nezúčastněně. A hned potom se to ozvalo. Ten nesynchronizovaný, váhavý a nepříliš dlouhý potlesk těch několika málo pasažérů, kteří se tak dobrovolně vystavili pohrdavým úšklebkům ostatních cestujících: bože, trapný Češi zase na větvi z toho, že jsou v letadle!


Zajímavé je, že ač se tleskání v letadle spojuje s nějakým tím českým buranství, nebo čím, tak fenomén rozdělených táborů na tleskače a ty, co se za ně stydí, je celosvětový. Všude na světě se na ty aplaudující v letadle dívá s posměchem, nadřazeností, se špetkou odporu či opovržení.


Mezi takové vyhlášené tleskače prý patří například Rumuni, nebo Rusové, také všichni Latinos (Argentina, Porto Rico, Mexico) si tlesknou. I v Thajsku, na Bali nebo Myanmaru, tam všude se tleská. To takový Skandinávci nebo Francouzi si na nějaké uznalé aplausy moc nepotrpí.

Proč ti lidé ale vlastně tleskají? Není to trochu banalita, když si uvědomíme, že jen na Ruzyni přistane (a vzlétne) ročně přes 155 tisíc letadel?!


Tady je pár důvodů, proč si lidé obvykle tlesknou:

- Úleva. Zase na zemi. Předtím byly slyšet ty hrozivé zvuky při turbulencích, nebo jak se upravovaly vztlakové klapky, nebo jak se – asi – otevíral podvozek, čirý armagedon!

- Radost z toho, že jsou v zemi zaslíbené. Ono je vlastně dost fajn, být někde jinde. Co nás tam asi čeká? Možná moře, možná muzeum, možná paella, možná milenec, možná zásadní životní zážitek!

- Radost z toho, že jsou doma. Vltava, Smetana a tak.

- Poděkování. Prostě děkují pilotovi, že dobře dělá svou práci, když se mu s touhle věcí podařilo přistát. (A on to většinou vůbec neslyší!)

- Vděčnost. Vděčnost za to, že to tentokrát zase dobře dopadlo, že je v životě všechno, jak má být. Že žijeme.


Také prý spíš tleskají lidé, kteří letí do Vegas (za zábavou) než do New Yorku (za businessem). Logicky také ti, kteří létají hodně, tleskají málo, nebo vůbec. Lidé jsou schopni zatleskat, i když přistání bylo naprosto příšerné. Dokonce tleskají ještě trochu víc, než kdyby to proběhlo hladce.


Já tleskám. Vždycky.


Jaké důvody pro tlesknutí napadají Vás?

Připadá Vám tleskání v letadle trapné nebo patříte mezi tleskače?

helena@helenatheunissen.cz

bottom of page