top of page

Povinná četba.

Znáte ten pocit, kdy po několika stovek stránkách, pod dnech či týdnech vytváření obrazů, pocitů a asociací, příběh končí. Doslov. Vysvětlivky. Poznámka k překladu. Obsah. Údaje o vydavateli. A na záložce ještě informace o autorovi a jeho dalších knihách. Čteme všechno. Hledáme způsoby, jak se ještě s vytvořeným světem spojit, snažíme se zjistit, odvodit, vypátrat, jak příběh pokračoval. V obvyklou čtecí dobu pociťujeme, že nám „něco“ chybí. Pár dní odmítáme přijmout, že je ..KONEC. Jakákoliv další literatura nám připadá jako odpad. Dlouho trvá, než něčemu novému dáme šanci.


(Co mi jen tento proces připomíná?? Ale o tom, až potom.)


Právě procházím takovou zkušeností. Aktuálně truchlím kvůli ztrátě imaginárního světa a jeho hlavních protagonistů. Po 25-ti letech jsem se vrátila k povinné četbě. Jak moc se změní pohled na totéž, když uplyne mnoho času a jeden získá vlastní životní zkušenosti!


Tak trochu jiná seberozvojová kniha


Na 825-ti stránkách jsem četla příběh, který trumfne i některé seberozvojové knihy, kterými se v rámci samostudia osobního rozvoje, life coachingu a mediace, zabývám. Vypravování, ve kterém jsem našla životní výzvy, kterými si prochází každý a ne vždy na ně umíme reagovat nebo se s nimi vyrovnat. Kniha detailně popisuje prožitky člověka na jeho cestě životem. Přibližuje:


- boj se svědomím,

- potřebu dělat věci nejlépe, jak dovedu,

- jak pracovat s uměním dát věcem volný průběh,

- uvědomění odpovědnosti za vlastní život a jedinečnosti lidské existence,

- tříbení vlastních hodnot,

- užívání si tady a teď,

- vědomí toho, že pocity štěstí a radost jsou jen střípky v běhu života,

- potřebu péče o druhého,

- potřebu autonomie, vlastní integrity, vědomí vlastního já,

- víru ve vlastní schopnosti,

- hodnotu v nelpění na hmotných statcích,

- význam poznání skrz zkušenost,

- sílu výchovy, představ, víry, života v systému,

- odvahu myslet i konat odlišně, než se očekává,

- co působí zaslepené ambice,

- potřebu někam patřit,

- jak nás ovlivňují tradice a zvyky,

- sílu manipulace,

- potřebu vnitřní svobody,

- význam proměnlivost života,

- a sílu schopnosti naslouchat.


Je až s podivem, že knihu autor napsal v pouhých pětatřiceti letech, navíc na jiném kontinentu a zcela jiných klimatických podmínek. Detailně popisuje prožitky člověka na jeho cestě životem. Přibližuje život v kultuře a civilizaci, kterou systematicky mapují čeští odborníci a přibližují ji veřejnosti, kterou to nadmíru baví a výstavy na toto téma patří k naprostým bestsellerům.


Tyhle poznámky jsem si napsala ihned po dočtení této knihy, když pocit ztráty možnosti dalšího sledování příběhu byl nejintenzivnější. V knize je mnoho z toho, čeho se v coachingových sezeních dotýkáme, nebojím se ji tedy vystavit mezi knihy typu Flow a Pozornost od profesionálů z jiných oborů. A když na ni nahlédneme tímto způsobem, jako zdroj inspirace k sebepoznání, ztratí se i ten efekt truchlení po dočtené knize. Ten příběh totiž začneme žít my sami, a tenhle ještě neskončil.Co je to za knihu a jak ji použít?


helena@helenatheunissen.cz

+420 604 301 541


blonde life coach woman
Helena Theunissen - life coach - čte povinnou četbu


bottom of page