Jak na coaching on-line?


Coach on-line na monitoru počítače.
Helena Theunissen Coach on-line

Na všech těch krásných místech se teď nějakou dobu neuvidíme. Nepodáme si ruku při seznámení. Neucítíme závan parfému, který jsme po ránu rozprášili po košili nebo po šatech. Nenabídneme židli blíže k oknu, nepožádáme preso a limonádu z máty, nepředáme si vizitky. Nepocítíme tak silně tu energii, obavy, nadšení a všechny ty ostatní emoce, které naše setkání vždy doprovází. Nepoznáme tolik z řeči těla, nezachytíme všechna gesta, dost možná nezachytíme v pravý čas ten okamžik, který je pro další konverzaci rozhodující.

Všechny ty klidné kavárny, které sloužily jako kulisa pro naše setkávání, teď zůstanou zavřené. A my ochuzení o některé barvité detaily, které doprovázely každé naše osobní setkání. Jenže.. my už jsme se naučili potkávat on-line!


JAK PROBÍHÁ ON-LINE COACHING?


Tvoříme spolu virtuální svět, ve kterém trpělivě naslouchám, co Vás trápí či znepokojuje v tom reálném. Najdeme si vhodný čas, najdeme v době naše oblíbené místo, kde nás nikdo nebude rušit, ani děti, ani práce, ani koš s prádlem. Výhodou také je, že na setkání cestujeme právě tak dlouho jako trvá propojit dva skypové (nebo jiné) účty. Připravíme si kávu podle našeho gusta, od pasu dolů třeba tepláky, propisku a papír a můžeme se do toho pustit.

Dost možná nám ten fakt, že spolu mluvíme z bezpečí svého domova, umožní být otevřenější, sdílnější, upřímnější. Možná budeme vnímavější k tomu, co druhý říká, když nás nebudou hlasité objednávky ostatních nebo svetr sklouzávající ze židle. Možná budeme pozornější k vlastním myšlenkám, když zpracováváme pouze obraz a zvuk, který máme bezprostředně před sebou.


On-line sezení s klienty jsem si oblíbila, i když zpočátku jsem si potřebovala osvojit pár triků, aby setkání byla minimálně stejně intenzivní jako ta osobní.


TIPY, JAK NA TO


A mé tipy pro barvitý virtuál? Tady jsou:


- Najděte si ve Vašem prostoru místo, kde je Vám dobře, přineste si tam věci, díky nimž se cítíte dobře – své oblíbené křeslo, deku, polštář, svíčku, cokoliv, co Vám vytvoří příjemnou atmosféru

- Udělejte si to preso nebo mátovou limonádu

- Připravte si zápisník, a (funkční) propisku nebo tužku, pastelky – někdo si chce třeba jen kreslit jednu krychli vedle druhé

- Ujistěte se, že máte dostatek času – budete potřebovat asi 5 min před a cca 5-10 min po setkání, kdy budete jen sami

- Zkuste si funkčnost přístrojů – počítač počítačuje, internet internetuje

- Oblečte si, v čem se cítíte dobře

- Ověřte si světelnost místnosti (nesvítí Vám slunce přímo na zátylek? Pak byste nebyli na druhé straně vidět…)

- (pokud máte invazivní děti ověřte, že dveře ve Vaší místnosti jsou uzamykatelné – zevnitř)

- Pokud máte sluchátka, nebojte se je použít, eliminují případně zvuky domácnosti (pípání doběhlé myčky, zvonek kurýra PPL apod.)

- V těch 5 min před schůzkou si zkuste v rychlosti, o čem jste mluvili minule, a co se od té doby událo, zamyslete se nad tím, co by je Vaším tématem dnes

- Před schůzkou se pokuste nechat odejít všechny záležitosti, které se Vaší schůzky netýkají – odložte na chvilku starosti každodne a soustřeďte se jen a pouze na to, co Vás čeká (stáhnutí Teamsů, odpovědět kamarádce na Whatsappku nebo zaplatit upomínku od PRE počká)

- Při schůzce se nebojte říci, že jste nerozuměli, neslyšeli nebo nepochopili, jak to ta druhá strana myslela, nedomýšlejte, když vypadne signál

- Je-li Vám on-line zprvu nepříjemný, cítíte-li se nejistí, mluvte o tom, společně můžeme prvotní překážky překonat

- Po schůzce zkuste zůstat chvilku sami se sebou, zpracujte, co jste právě zažili, zapište si, co Vás právě napadlo.

- Mějte na paměti, že je to Váš čas, určený jen a právě Vám, užijte si ho!

Zbožňuji osobní setkání s Vámi, mými klienty, a dnes mohu s jistotou říci, že setkání on-line mi přinášejí zrovna takové potěšení. Budu se na Vás těšit.

Skype: Helena Theunissen ISG; nebo kdykoliv na Teams, Google Meet, Jitsi, Whatsapp, FaceTime...

(A pro odpůrce technologií zásadní informace – jsem tzv. kouč do domu, takže budete-li chtít, dojedu, kam budete potřebovat.)

ABZ.cz říká o virtualitě toto:

virtualita >> možnost, schopnost, potencialita, vnitřní síla

To se hodí, že?helena@helenatheunissen.cz